Pages Navigation Menu

נטורופתית ND, מומחית לפרחי באך BFRP

פרק ב' וילדים

פרק ב' וילדים

חברתי הטובה מאיה זוכרת את השיחה שניהלה עם שני בניה לאחר אחד הביקורים הרגילים אצל אביהם. שניהם סיפרו על ויקי ידידה החדשה של אבא, כאשר מאיה הסבירה שזאת החברה של אבא ולא סתם ידידה הם התחילו לצחוק ולהגיד שהיא טועה ובגדול. "אבא אמר לנו שהוא לא ייצא עם אף אחת עד שנהיה בצבא", הצהירו בנחישות. "היא רק ידידה".
הדמעות התחילו כאשר לאחר כמה זמן האב ביקש "רשות" מבניו כדי שויקי תעבור לגור איתו. אם ניתן את כוח ההחלטה על זוגיות חדשה לילדים התשובה תמיד תהיה "לא" וגם במקרה הזה לא היה שונה. הבנים היו נגד חד משמעית והזכירו לאבא שהוא לא יכול לצאת עם אף אחת עד שיהיו גדולים וגם אז בספק רב.

הסיפור מראה על בלבול וחרדה שהילדים לעיתים חווים כאשר מדובר בזוגיות החדשה של הוריהם, זוגיות שמבשרת להם על סוף פנטזיה שהוריהם לא יחזרו להיות יחד לעולם. אין להמעיט בפנטזיית החזרה, ישנם ילדים שנאחזים בפנטזיה זו גם אחרי שאחד ההורים התחתן שנית. הסיבה היא פשוטה: האישיות של הילד מזוהה מאוד לאישיות של המשפחה. כאשר המשפחה מתפרקת, תחושת האני של הילד מתעררת אפילו אם יש קשר חזק לשני ההורים.
אחד המטופליי ילד בן 13 אמר: "אני מרגיש שעכשיו כשהוריי נפרדו, כאילו אני לא קיים יותר". רוב הילדים לא משתפים את רגשותיהם בצורה כה ברורה וחזקה, הם רק מושכים בכתפיים ואומרים שהכל בסדר כאשר נשאלים על יכולת התמודדות שלהם עם פרידת ההורים. הרבה מטפלים בתחום הרגשי מסכימים שילדים למשפחות גרושות שואלים את עצמם מי הם, מאיפה הגיעו ולאן פניהם מופנות.

המאמר הזה לא אומר שלא צריך להתגרש, גם אני לא חייה כבר כמה שנים עם אב של ילדיי וגם אני חווה את הקשיים שעוברים על ילדיי. זה גם לא מאמר נגד התאהבות חדשה וניסיון לבנות חיים חדשים ושמחים יותר, אני כותבת כאן כדי פשוט להעלות למודעות את הצורך ביושר, בניהול דיאלוג ישיר ואמיתי עם הילדים לגבי יחסים חדשים. לא משנה כמה אנו ננסה להסתיר הם תמיד יידעו שקורה משהו ועדיף להיות פתוחים בעניין. חשוב להסביר למה אמא ואבא רוצים קשר חדש, מה יקרה אם הקשר יתפתח למשהו רציני והכי חשוב לחזק את הקשר עם הילדים ולתת להם להבין שלא משנה מה הם תמיד יהיו במקום הראשון.

קובי ידידי הטוב, אב גרוש לילדה בת 9. כאשר החליט להתחיל לצאת שוב היה מאוד זהיר לא לערב את בתו בכל התהליך. אפילו אם כן היו מפגשים עם הילדים אז זה תמיד היה בליווי חברים אחרים שהבת לא תחשוב שקורה משהו. "לא רציתי שהיא תדע מזה עד שבאמת אראה שזה מתפתח למשהו רציני", אמר. "בדיעבד אני מבין שבת שלי ידעה שקורה משהו מעבר לידידות אבל אף פעם לא שאלה אותי, אלא העלתה את זה בפני אחותי".
מדיניות "אל תשאל, אל תגיד" – לעיתים זהו החוק הכי לא מדובר של הורים המתכננים לפתוח פרק ב' בסתר מהילדים שלהם. במידיניות זו משתמשים גם הורים כאשר מפחדים להכיר את הבן/בת הזוג החדשים ממחשבה שאולי לא יצא מזה משהו ובסוף הילדים ייפגעו.
ברור ומובן שלא רצוי להכיר לילדים כל גבר/אישה שיוצאים איתם לדייט, אבל באותה מידה חשוב לא להפחית מחשיבות של התאהבות חדשה. ילדים שמגלים על שינויים המתרחשים בחיי הוריהם בדרך עקיפה מרגישים לעיתים נבגדים שלא בטחו בהם מספיק כדי לשתף אותם בעניין. הם כבר חרדים משינויים בחייהם עקב גירושים ואולי אף הצליחו להגיע למקום של סגירת מעגל בנושא, ופתאום צץ להם הדבר הזה וכל האדמה שוב רועדת מתחת לרגליים. הם חשים שלא ניתן לסמוך על ההורים יותר, וזה בדיוק הזמן שהם זקוקים לביטחון הזה יותר מכל.

אז מה כן אפשר לעשות?

תבינו שכנראה הילדים יראו את הזוגיות החדשה כאיום על היחסים ביניכם. בין אם ישתפו אתכם בחרדותיהם ובין אם לא. תסבירו להם שגם מבוגרים צריכים זמן אישי עם מבוגרים אחרים, בדיוק כמו ילדים צריכים זמן עם ילדים אחרים. תעודדו אותם לשתף את רגשותיהם, אבל אל תאפשרו להם להכתיב את החוקים לחיי האהבה שלכם.
ילדים מניפולטיביים לרוב מפחדים שאירועים שונים בחייהם מוציאים אותם משליטה, במקום להסתכל על מניפולציות שלהם כהתנהגות רעה ההורים צריכים לזהות אותה ולהבין שזאת הדרך של הילד לקבל את השליטה ולחדש את תחושת הסדר וההגיון בחייו.
תזכרו: חשוב לפני שמציגים את בן/בת הזוג החדשים לילדים לשוחח איתם על זה לפני כדי שהמפגש לא יבוא כהפתעה. רצוי גם להפגיש את הילדים בסביבה פחות מאיימת כמו מגרש משחקים, גן חיות או כל מקום אחר שלא מצריך מילד ניהול שיחה ואינטרקציה צפופה כמו לדוגמא במסעדה. וכמובן ניתן להיעזר בתמציות פרחי באך להפחתת חרדות, פחדים וחיזוק ביטחון גם לילדים וגם לכם.

MIMULUS עוזרת עם פחדים וחרדות ממקור ידוע. התמצית תתן אומץ וכוח לעמוד מול כל פחד, בין אם מדובר בפחד לגבי העתיד או פחד להודיע לילדים על הזוגיות החדשה.
WALNUT תמצית תומכת בשינויים ותתן את היכולת גם להורים וגם לילדים לקבל את השינויים בצורה קלה יותר ופשוט יותר.
CHICORY תמצית זו נותנים כאשר יש צורך מוגבר בתשומת הלב וכתוצאה מתחילים משחקי מניפולציות. התמצית תתן את הרוגע והבנה שאהבה עדיין שם משני הצדדים.
LARCH מחזקת את ביטחון העצמי.
STAR OF BETHLEHEM תמצית לשוק וטראומה, תעזור להתמודד עם טראומת גירושין או חידוש יחסים.

Share

HABoneH Website Promotion  הבונה קידום אתרים