Pages Navigation Menu

נטורופתית ND, מומחית לפרחי באך BFRP

חוסר ביטחון

חוסר ביטחון

ביטחון עצמי זהו מצב המאפשר לאדם להחזיק דעה חיובית וריאלית על עצמו ומצב בו הוא נמצא. אנשים עם ביטחון עצמי סומכים על יכולות של עצמם, חיים עם תחושה כללית של שליטה על חייהם ומאמינים בגבול היגיון כמובן שהם יוכלו לעשות כל מה שיבוא להם, כל מה שיתכננו ויקבלו מהחיים כל מה שמגיע להם.

ביטחון עצמי – מה זה אומר
עצם העבודה שיש לאדם ביטחון עצמי זה לא אומר שהוא יוכל לעשות כל מה בא לו. לאנשים עם ביטחון עצמי יכולות להיות ציפיות לא מציאותיות, אבל כאשר אחת הציפיות שלהם לא יוצאות לפועל הם ממשיכים להיות חיוביים ומקבלים את עצמם כמו שהם.

כדי להרגיש טוב עם עצמם אנשים עם חוסר ביטחון נוטים להיות תלותיים באישורים של אחרים. כתוצאה מזה הם נמנעים מלקחת סיכונים, כי מפחדים להיכשל. באופן כללי אינם מצפים מעצמם להצליח. לעיתים הם מדכאים את עצמם, מתילים ספק או מתעלמים לגמרי ממחמאות שמקבלים.

כנגד, אנשים עם ביטחון עצמי מוכנים לקחת סיכונים, הולכים נגד ספקות של אחרים כי מאמינים ביכולות של עצמם. הם מקבלים את עצמם, אינם מרגישים שצריכים להתאים את עצמם לסביבה כדי שיקבלו אותם.

ביטחון עצמי לאו דווקא הגדרה כללית אשר תקפה לכל אספקטים של החיים. בדרך כלל, אנשים יחוו ביטחון בחלק אחד של החיים לדוגמא לימודים, עבודה, ספורט ובמקביל ויכולים להיות הכי חסרי ביטחון בתחומים אחרים כמו פעילות חברתית, נאום מול קהל וכו'.

איך ביטחון עצמי מתפתח
הרבה גורמים משפיעים על התפתחות ביטחון העצמי. התייחסות של הורים כלפי ילדיהם קריטית להתפחות הבנה רגשית על עצמם, במיוחד בשנים המוקדמות לחייהם. כאשר הורים מספקים הרגשת קבלה, הילדים מקבלים בסיס איתן לגבי עצמם. אם אחד מההורים או שניהם, ביקורתיים או עם דרישות גבוהות מאוד, מגוננים מדי או מרתיעים מפני רצון לפתח עצמאות, ילדים יכולים להתחיל להאמין שאינם מספיק טובים, לא מסוגלים להתמודד עם החיים.
אולם, אם ההורים מעודדים את ילדיהם כלפי עצמאות, מקבלים אותם ואוהבים אותם גם כשעושים טעויות, ילדים ילמדו לקבל את עצמם ויהיו בדרכם לפיתוח ביטחון עצמי.
לשמחתנו, חוסר ביטחון לאו דווקא מזוהה עם חוסר יכולת. במקום זאת, לעיתים זאת תוצאה של התמקדות על ציפיות לא ריאליות, או קביעת סטנדרטים גבוהים מדי, במיוחד ע"י הורים או הסביבה. השפעתם של חברים יכולה להיות מאוד משמעותית, אפילו הרבה יותר מהשפעתם של ההורים בעיצוב ביטחון הילד.

איך מפתחים ביטחון עצמי
• חשוב לשים דגש על חוזקות האדם.
• תנו לעצמכם קרדיט על כל נסיון חדש.
• אם תתמקדו על מה אתם יכולים לעשות אתם משבחים את עצמכם על המאמץ ולא על התוצאה הסופית.
• יעזור אם תתחילו מהבסיס של היכולת העשייה שלכם.
• קחו סיכונים.
• תגשו לחוויות חדשות כהזדמנויות ללמוד מהם, ולא כהזדמנויות לניצחון או כישלון. בחשיבה הזו תוכלו לפתח הזדמנויות חדשות וזה יפתח את תחושת קבלה העצמית. אם לא עושים זאת, אז הופכים את כל הזדמנות לכישלון ועוצרים את ההתפתחות האישית.
• דברו לעצמכם. לדוגמא, כשאתם תופסים את עצמכם בציפיה לשלמות, תזכירו לעצמכם שאתם לא יכולים לעשות כל דבר בצורה מושלמת, שזה רק אפשרי לנסות ולעשות דברים בצורה הכי טובה ליכולתכם האישית. זה יאפשר לכם לקבל את עצמכם בזמן הניסיון לשיפור עצמי.
• תעריכו את עצמכם. תלמדו להעריך את עצמכם בצורה עצמאית. עשייה זו תעזור לכם להימנע מדאגה ומאומה אשר מגיעה מצורך באישורים של אחרים. כאשר תמקדו פנימה את הרגשות שלכם כלפי דרך העבודה או התנהגות, תתחזקו, ותחזקו את האמונה בעצמכם וכך גם לחלק את הכוח שלכם לאחרים.

פרחי באך
יש כמה תמציות פרחי באך שיכולות להתאים לקטגוריה של חוסר ביטחון.
LARCH היא תמצית עבור חוסר ביטחון. עבור אנשים שלא ינסו, אפילו היות והם בטוחים מראש שהם יכשלו. הם סובלים מרגשות נחיתות. הם מודעים בסתר לכך שיש להם יכולת פוטנציאלית אך מסרבים להכיר בה, ועל ידי כך נמנעים מהסיכון שבכישלון.
CERATO היא עבור אנשים שאינם סומכים על השיפוט של עצמם בלקיחת החלטות. למעשה הם יודעים מה הם רוצים וצריכים אך אף על פי שהם בעלי חוכמה פנימית רבה ויכולים להיות אינטואיטיביים מאוד, הם מחפשים בעקביות עצות ואישור מאחרים וילכו שולל אחר עצתו של מישהו אחר במקום לסמוך על עצמם.
ELM מיועדת עבור אלה שמרגישים מוצפים על ידי עומס העבודה שלהם. בדרך כלל מוכשרים ובעלי יכולת, הם מאבדים את ביטחונם בהרף עין והופכים מדוכדכים. תמצית נדרשת כאשר מרגישים פתאום מוצפים על ידי האחריות ומרגישים חוסר יכולת להתמודד איתה או לעמוד בקצב האירועים.
SCLERANTHUS הוא עבור אנשים הסובלים מחוסר החלטיות. אנשים הצריכים את התמצית מתקשים לקחת החלטות, במיוחד כאשר הם עומדים מול החלטה בעלת שתי אפשרויות. אי יכולת להחליט יכולה לגרום לחוסר ביטחון.

Share

HABoneH Website Promotion  הבונה קידום אתרים